Araç Takip Sistemi Nedir?

Günümüz teknolojisiyle artık araçlarınızın ve sürücülerinizin hareketlerini anlık ve geçmişe dönük olarak takip etmeniz mümkündür.
Tüm araçlarınızı ve aynı zamanda sürücülerinizi oturduğunuz yerden veya tek merkezden, tek ekrandan kontrol edebilirsiniz.

Bu sayede sürücülerinizin performanslarından yola çıkarak kararlar alabilir, araçlarınızın giderleri hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.
Seyir Mobil Araç Takip Sistemi size kesintisiz bir araç takip hizmeti sunar ve firmalara özel çözümler üretir.

Araç takip sistemi, araçların zaman bilgisiyle birlikte hangi konumda oldukları, nasıl kullanıldıkları, hangi rotayı izledikleri, rölanti süreleri gibi bilgileri anlamak ve öğrenebilmek için geliştirilmiş bir teknolojidir.

Bu teknolojiyle firmalar, araçlarının amacına göre kullanılıp kullanılmadıklarını kontrol edebilir, yakıt maliyetlerini azaltabilir, araçlarının bakım giderlerini kontrol edebilir, sürücü davranışlarını gözlemleyebilir.

Araç takip sistemi, işletmenizin araçlar üzerinden verimini arttırırken masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olur.

Araç takip sistemi, uydular aracılığıyla araçlarınızı internete bağlı olan bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi tüm cihazlar üzerinden anlık ve geçmişe dönük olarak izlemenize olanak sağlar. Her araçta kullanılabilen (binek, hafif ticari ve ağır vasıta) araç takip sistemi, GPS uydu sistemleri sayesinde araçlarınızın konumu hakkında detaylı bilgiler verir. Araçlarınızın amaç dışı kullanımını denetlemenize olanak sağlar.

Sürücülerinizi hız, devir, rölanti gibi durumlarda uyarabilir ve kaza oranını en aza indirgemek için sürücülerinize eğitimler verebilirsiniz. Bu sayede can ve mal kaybının oluşturacağı olumsuzluklara önlem alabilirsiniz. Çalıntı gibi durumlarda aracınızın motorunu bloke edebilir ve yer tespiti yaparak güvenliği sağlayabilirsiniz.

Seyir Mobil teknolojileri aracılığıyla araçlarınıza hız, yakıt, devir kullanımlarına sınırlamalar getirebilirsiniz. İnternete bağlı olduğunuz her yerden araçlarınızın detaylı raporlarına ulaşabilir, arzu ederseniz sms ve e-posta aracılığıyla bilgilendirilebilirsiniz.

Araç Takip Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemi, uydular ve bu uydulardan gelen sinyallerin anlaşılabilir verilere çevrilmesiyle çalışır.

Peki teknik olarak araç takip sistemi nasıl çalışır?

Araç takip sistemleri; GPS, GSM/GPRS, sayisal haritalar ve özel yazilimlardan olusan bir sistem içerisinde çalisir. Araçlara takilan mobil veri cihazlari (M2M), GPS uydularindan aldiklari iki bilgiyi (uydu sinyalinin gönderildigi gerçek zaman ve uydunun sinyal gönderildigi anda yörüngedeki konumu) GSM/GPRS sebekesi üzerinden kontrol ve iletisim merkezine aktarir. Konum ve zaman bilgileri disinda da bagli sensörlerle sicaklik/sogukluk gibi telemetri bilgileri de sistem üzerinden okunabilir. Gelen bilgiler Seyir Mobil sistem sunucularina kaydedilir ve kullanicilar sistem üzerinden her türlü veriye ulasabilir. Bu yapi araç takip sistemlerinin temel çalisma mantigini olusturur.